Pohanka léčí nejen křečové žíly a cévní choroby

Nenápadná, drobná semena pohanky v sobě ukrývají opravdový poklad. Neprávem byla dlouho považována za potravinu pro chudé.. přitom dokáží léčit a ochraňovat celý náš cévní systém a krevní oběh a léčit řadu potíží, dokonce i impotenci.

Pohanka léčí nejen křečové žíly a cévní choroby

Pohanka je jednoletka, pocházející ze střední Asie, kde se původně vyskytovala jako planá rostlina. Místní obyvatelé objevili její výživná semena a začali ji pěstovat, s expanzí asijských kmenů se rozšířila i do Evropy, kde se pěstuje už jistě přes 600-800 let.
Vzhledem ke způsobům jejího použití a zpracování bychom si mohli myslet, že pohanka je obilovinou. To však není pravda. Patří do stejné rodiny jako např. rebarbora nebo šťovík - do čeledi rdesnovitých, což také vypovídá o jejích obsahovaných látkách a účincích na náš organismus.
Neprávem byla v našich oblastech dlouho považována za potravinu pro chudé, na stole u vyšší vrstvy společnosti bychom ji našli jen těžko. Ale s rozvojem lékařství a studia látek zastoupených v rostlinách byly objeveny její úžasné léčivé účinky na naše cévy, krevní oběh a mnoho zdravotních potíží.

Co stojí za léčivou silou pohanky?
Onou vysoce prospěšnou látkou, jež stojí za tolik pozitivním působením pohanky na náš krevní oběh a cévy, je bioflavoid zvaný rutin, nebo také vitamin P. Lidé trpící slabými cévními stěnami a křečovými žílami jistě dobře znají přípravek zvaný Ascorutin, který se běžně předepisuje právě na posílení žilních stěn a krevních kapilár. Hlavními účinnými složkami tohoto léku je kombinace flavoidu rutosidu a kyseliny askorbové – vitaminu C. Pokud bychom do naší stravy pohanku zařadili pravidelně, alespoň 3x týdně, ušetřili bychom si užívání nejen tohoto, ale i mnoha dalších léků na posílení cév a žil a následných potíží z jejich nedostatečnosti. Rutin je v semenech pohanky obsažen v bezkonkurenčním množství. Jak pohanka chrání a léčí naše cévy a žíly?
Pohanka produkuje rutin ke svojí vlastní ochraně, obrňuje jím své vlastní vodní kapiláry, což je vlastně takový "rostlinný cévní systém". Stejně tak tato látka působí i v našem těle. Posiluje a zpevňuje stěny žil a cév, pomáhá zastavovat krvácení, je prevencí modřin, snižuje krvácivost z nosu a dásní a pomáhá léčit hemoroidy. Lidé trpící křečovými žilami a praskáním drobným cévek pod kůží by se s ní měli obzvlášť přátelit. Pomáhá též při tak závažných potížích jako jsou žaludeční a dvanácterníkové vředy. Ženy, které trpí silným menstruačním krvácením po dlouhodobější pravidelné konzumaci pohanky velice často zaznamenají kýžené zlepšení stavu a zmírnění potíží.
Zpevněním cévních stěn pomocí rutinu dochází také k mnohým velice prospěšným "vedlejším účinkům" - jedním z takových je jistě posílení potence u mužů.
Rutin plní svoji funkci v lidském těle nejlépe v kombinaci s vitaminem C, do naší stravy tedy zároveň zařadíme ovoce a zeleninu s jeho vysokým obsahem.

Pohanka je zdrojem mnoha dalších prospěšných látek
Pohanka ale obsahuje i jiné, pro nás nepostradatelné látky, například vitaminy skupiny B, důležité pro celkovou imunitu, pevné nervy, zdravou kůži, vlasy atd. Najdeme v ní také silný antioxidant - vitamin E, jež nás chrání před škodlivým účinkem volných radikálů. Z minerálů obsahuje např. vápník, zinek, fosfor, hořčík, draslík a železo. Asi z 12% je tvořena vlákninou, která má pozitivní vliv na trávení, čistí a detoxikuje naše střeva.
Pohanka je poměrně sytá potravina s vysokou výživností, mimo zmíněných prospěšných látek nám též dodává mnoho energie. Vzhledem k množství obsahovaných aminokyselin je také důležitou potravinou pro vegetariány, pro které je zdrojem cenných bílkovin. Najdeme v ní také nenasycené mastné kyseliny (zejména linolovou a linolenovou), o kterých jsme se zmiňovali už v našem předchozím článku o prospěšnosti slunečnicových semen a oleje. Tyto mastné kyseliny plní v těle důležitou roli při snižování hladiny škodlivého cholesterolu v krvi.

Jak zpracovávat pohanku ke konzumaci?
Pohanka se dá použít všude tam, kde používáme mouku nebo obiloviny. Nejznámějším receptem na její úpravu je asi slaná nebo sladká pohanková kaše, ale zdaleka nemusíme zůstat jen u tohoto receptu, který by nás jistě brzo omrzel. Pohankovou mouku můžeme jednoduše míchat s běžnou moukou a používat ji k pečení koláčů a buchet, přípravě lívanců, do domácích těstovin apod. Pohanková semena se výborně hodí i do zeleninových i masových polévek. Z najemno rozvařené pohanky si můžeme připravit také chutné pomazánky, např česnekovou. Je též vhodnou přílohou k masu a rybám, hodí se do curry, nebo se dá smíchat s mletým masem do karbanátků.

Na internetu a v odborné literatuře se dá najít nespočet možností na její úpravu.

Historie pohanky

 

Nejstarší archeologické nálezy pocházejí už z doby železné. Semena pohanky byla nalezena při archeologických vykopávkách u Azovského moře. Za kolébku pohanky se považuje Asie, hlavně oblasti dnešní Indie. Národy ji tam znaly již před 2500 lety.České jméno pohanka zřejmě získala ve 13. století při nájezdech Tatarů - pohanů. Ti ji totiž vozili v kožených měšcích zavěšených na sedlech. Tak se také pohanka do našich zemí rozšířila.

Fakta o pohancea vzhled

 

Pohanka je jednoletá rostlina s velice slabým kořenovým systémem. Dlouhou dobu patřila k málo známým obilninám. Díky rozšiřujícím se řadám vegetariánů, makrobiotiků a lidí nemocných s cévním systémem se zájem o pohanku rozrůstá. Nejvíce je rozšířena v Rusku, Indii, Číně, Japonsku, Polsku, Francii nebo Kanadě.

Lékařské účinky pohanky

 

Semena pohanky obsahují draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitamínů skupinu B, cholin, rutin a tokoferol (E). Pohanka je nejvíce ceněna pro vysoký obsah rutinu. Ten je obsažen v semenech, slupkách a hlavně v nati. Rutin působí léčivě na cévy v celém organismu. Vrací cévám pružnost a spolu s přítomným vitamínem E léčí na cévách chorobné změny. Reguluje krevní tlak Zmírňuje potíže s křečovými žílami na nohou. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je nezbytné jíst k pohance syrovou zeleninu. Rutin s vitaminem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Známý je léčebný účinek pohanky při praskání žilek v oku, obličeji, při zvýšené krvácivosti, žaludečních a dvanáctníkových vředech, střevních nádorech nebo při silné a déletrvající menstruaci. Pohanka je rovněž skvělá k detoxikaci, hlavně v těhotenství. Vitamíny B řady pomáhají tělu aktivovat energii podporující činnost nervů a příznivě ovlivňují stavy podrážděnosti, nechutenství a bolesti hlavy. Dalším důležitým prvkem je cholin. Cholin regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Taky pomáhá odbourávat nahromaděný tuk v játrech. Pohanka obsahuje množství látek, které pomáhají vstřebávat a snižovat cholesterol.

Kuchyňské použití pohanky

 

Pohanka je bezlepkovou obilninou. Tuto vlastnost oceňují diabetici a pacienti, pro které je bezlepková dieta životní nutností. Pohanka je vhodná do polévek, kaší, pomazánek, salátů, rizot, k zapékání. Prostě do všeho. Z pohanky se vyrábí také mouka, kterou můžeme dále používat v pokrmech. Je nutričně a dieteticky hodnotná, lehce stravitelná, s velkým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů. Ze semen pohanky si můžeme vypěstovat trávu a používat ji místo tradiční petrželky a pažitky. Abychom ale zachovali důležité léčivé složky pohanky, nesmíme ji v žádné případě vařit. Vždy ji pouze spaříme vařící vodou a necháme pod utěrkou nabobtnat. Na jeden díl pohanky dáváme dva díly vřelé vody. Připravovat tímto způsobem lze ale pohanku, která je loupaná mechanicky. Obilnina má pak světlou barvu. Pohanka loupaná termicky (při teplotách 200 i více stupňů) je naopak tvrdá a tmavá. Při přípravě jídla se musí dlouho vařit a nezůstávají v ní zachovány žádné vitamíny či jiné hodnotné látky. V některých oblastech se vyrábí také pohankový med, který obsahuje velké množství rutinu. Na ruském medovém trhu byste jej určitě našli. Jako každý med ale i tento ztrácí své účinky, pokud se přidá do vařícího čaje. Vždy je lepší počkat, až tekutina trochu zchladne (pod 60°C).

Skladování pohanky

 

Pohanka není na skladování náročná. Stačí ji uchovat v suchu, chladu a uzavřených tmavých dózách,pokud si ji ovšem nechceme nechat naklíčit. Pokud se s pohankou v kuchyni nechceme blíže seznamovat, ale rádi bychom vyzkoušeli její léčivé účinky, můžeme zkusit pohankový čaj. Ten seženeme v téměř každé lékárně a obchodu s bylinkami. Pohankový čaj je namíchán z pohankových natí, slupek a případně dalších bylin. Nebojte se, tohle je velké plus. Pohanka na čaj se sbírá před dobou květu a to natě obsahují nejvíce rutinu. Údajně obsahuje jeden sáček čaje přibližně 16 mg rutinu. Pokud chceme vstřebávání rutinu podpořit, smícháme pohankový čaj se sušeným šípkem. Šípek je zdrojem vitamínu C, a jak jsme si řekli, ten pomáhá rutin vstřebávat. Pokud vás článek o pohance nijak nezaujal, vyzkoušejte alespoň čaj. Pomůžete tak svému organismu.