gingo biloba

Účinky - ginkgo biloba - jinan dvoulaločný

 

Opusťme ale složitou lékařskou terminologii a řekněme si "hezky česky", jaké konkrétní účinky můžeme očekávat při užívání preparátů s obsahem listů tohoto posvátného čínského stromu. Jak již bylo uvedeno, látky obsažené v jeho listech především rozšiřují cévy a tím umožňují zlepšení průtoku krve i těmi nejjemnějšími žilkami v našem těle. Díky tomu se zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami - zejména glukózou, jež krev po organismu transportuje.
V mozkové tkáni dochází ke zlepšení využití kyslíku paměťovými buňkami, čehož výsledkem je zvýšení koncentrace a celkové mentální svěžesti: studenti si lépe pamatují učivo, manažeři zvládají více činností a jsou konkurence schopnější, u starších lidí ustupuje zapomnětlivost, stavy zmatenosti a deprese. Efekt Ginkgo biloba v mozku je obdobný efektu kofeinu z kávy, s jedním velkým rozdílem - Ginkgo je díky svým antioxidačním vlastnostem schopno zachytávat odpadní zplodiny buněk (tzv. "volné radikály"), které způsobují jejich předčasné opotřebení a stárnutí. Účinek je tedy podstatně delší, trvalejší, ale na rozdíl od kofeinu chybí následné stavy vyčerpání.

Zlepšení průtoku krve organismem se ale neprojevuje pouze v mozku, ale i takzvaných "okrajových" částech organismu: zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění nepříjemného hučení v uších. Zlepšuje se rovněž prokrvení oční sítnice u diabetiků a oddaluje se tak vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou, které mohou vést až ke ztrátám zraku. Dalším neocenitelným využitím je rekonvalescence u osob po mozkové mrtvici, kde Gingo umožňuje rychlejší zotavení a ústup postižení.

V neposlední řadě se jeho účinku využívá ke zlepšení prokrvení končetin a potlačení syndromu "studených rukou a nohou" a stejně tak i u lidí, kteří trpí bolestmi nohou při chůzi. Úspěšně se využívá při léčbě závratí, dále k léčbě špatně se hojících kožních defektů…

 

Zjednodušeně řečeno, Ginkgo biloba je na místě všude tam, kde zpomalený či zhoršený průtok krve způsobuje zhoršení funkce orgánů.
Jak již bylo zmíněno, kromě vazodilatačního účinku má Ginkgo ještě účinek antioxidační. Záchyt volných radikálů je v dnešní uspěchané době rovněž vysoce ceněným efektem. Na náš organismus působí spousta negativních aspektů moderní doby. Ať už se jedná o špatné životní prostředí, stres, nesprávnou životosprávu, nedostatek spánku a v neposlední řadě kouření … všechny uvedené "neřesti" urychlují buněčný metabolismus a vznik odpadních buněčných zplodin, které způsobují předčasné opotřebování a stárnutí buněk a zapříčiňují tím vznik nejrůznějších civilizačních chorob, jako jsou poruchy psychiky, bolesti hlavy, onemocnění srdce a cév, nádorová onemocnění a celkové stárnutí organismu.
Ať už se rozhodnete užívat Ginkgo biloba z jakéhokoliv důvodu a v jakékoliv formě, je důležité mít na paměti, že k dosažení blahodárných účinků je důležité jeho správné užívání. Vědecké práce z poslední doby naznačují, že pro uspokojivý výsledek je důležitá vysoká hladina účinné látky z Ginkgo biloba v krvi, jelikož tím dojde k průniku většího množství této látky do postižených míst, což přináší požadovaný efekt. Proto bychom měli dbát na doporučení výrobce a užívat tyto preparáty vždy dle doporučeného dávkovacího schématu. Rovněž je důležité vědět, že nástup účinku lze očekávat teprve za 4 - 6 týdnů od zahájení léčebné kúry. Užívání by rovněž mělo být dlouhodobé, doporučuje se alespoň tříměsíční aplikace. U starších pacientů se často doporučuje celoživotní užívání, protože nejsou popsány žádné vedlejší účinky při správném dávkování a spíše vysazením přípravku může dojít k návratu původních potíží. Opatrnosti a porady s lékařem je třeba při užívání těchto preparátů v těhotenství a přípravky s obsahem Ginkgo biloba by neměly být podávány dětem do 12 let věku.

 Z výše uvedeného vyplývá, že v přírodě lze nalézt lék na řadu lidských neduhů. Říká se, že člověk by neměl bohatství přírody zneužívat, jen užívat k obecnému či vlastnímu prospěchu. Proč tedy nevyužít její pomoci a být duševně fit v každém (i pozdním) věku? Stačí mít jen otevřené oči a pozorně naslouchat našim předkům. Najdeme tak mnohdy "zázraky"

Ginkgo biloba a historie

 

Je asi nejstarší rostlinou na naší planetě. Tento strom se totiž vyznačuje mimořádnou odolností vůči klimatickým změnám. Patří do čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae), která tvoří jakýsi vývojový přechod mezi jehličnatými a listnatými stromy. Je přímým potomkem kapraďorostů, a na naší planetě se vyskytoval již v období druhohor. Je údajně poslední žijící fosilií, dorůstá běžně pětatřicetimetrové výšky. Má šedou kůru a typické vějířkovité listy. V současné době se vyskytuje pouze pěstovaný, můžeme jej najít např. v Riegrových sadech v Praze, Mendelově zahradě v Brně či v parku ve Strážnici. V naší republice patří mezi vzácné druhy.

Blahodárných účinků výtažku z jeho listů využívá tradiční čínská medicína již pět tisíc let. V posledních letech se preparáty s obsahem účinných látek z listů tohoto stromu objevují i na našem trhu v nejrůznějších formách a Ginkgo biloba se řadí k nejpopulárnějším rostlinným produktům.
A v čem tedy tkví tajemství jeho blahodárných účinků na náš organismus? V listech je obsaženo zejména velké množství flavonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek, jejichž strukturu nedokáže přesně určit ani moderní věda. Jisté je, že komplex těchto látek, které se odborně nazývají "ginkgolides" není obsažen v žádné jiné rostlině. Základním účinkem extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve (vazodilatace) a dále antioxidační účinky.

 

Co dělá krevní sraženiny

Oběhové soustavy se skládá ze tří typů krevních cév: tepen, žil a lymfatických cév. Fungování tepny zahrnuje účetní okysličené krve ze srdce do tkáně. V běžné krevní oběh, malé množství tekutiny a proteinů únik z tepen a žil.

Lymfatické cévy a přenést tento protein-bohaté tekutiny zpět do oběhu. Třetí typ céva je žíla, která přepravuje kyslík deplecí krev z orgánů a tkání do srdce a plic, kdy je re-okysličována.

Oběh krve zpět do srdce bývá pasivní a je povolen svalové kontrakce v horních a dolních končetin. Tlak krve v žilách je relativně nižší, a proto fyzické náznaky jakéhokoliv žilní onemocnění jsou často jemné a vyžadují další vyšetření pro kompletní diagnostiku. Nemoci žilách se dělí do dvou hlavních kategorií: zablokování z krevní sraženina (trombóza) a nedostatečné žilní drenáž (insuficience).Krevní sraženiny se tvoří v procesu koagulace, která je definována jako krevní přirozený sklon k hlouček a plug poškozené cévní. Krevní sraženiny se krvinek a fibrinu pramenů. Budou sloužit jako cenný funkci v hojení ran, a tím k omezování průtoku krve po zranění. Jakákoliv forma rány, přirozeně se zahajuje proces srážení. Koagulace je vyznačeno sestavování krevních destiček v místě vzniku úrazu a vytváření volných plug. Tyto destičky zpráva řadu chemických látek, které zvyšují a podporují krevní srážlivosti. Brzy poté, co je ok fibrinu formy vytvořit silnější krevní sraženiny. Tento krevní sraženina zůstane na svém místě, dokud se proces hojení je kompletní. Poté, co ji léčí, stále jiné chemikálie, které jsou odpovědné za rozpuštění koagula. Tento proces tvorby a rozpouštění krevních sraženin, se nazývá hemostasis.

Krevní sraženiny vznikají jako součást těla přírodních léčivých mechanismu jsou zřídka riskantní. Tyto projít lysis nebo zrušení, aniž by způsobily újmu na těle fungování. Avšak srážlivost krve do tepen a žil může prokázat, že jsou nebezpečné, protože narušuje normální průtok krve. Krevní sraženiny mohou být v každém žíly nebo tepny v těle. A krevní sraženinu, která vede k zablokování žíly nebo tepny částečně je znám jako trombu. Vzhledem k tomu, že krevní sraženinu, která dislodges ze své původní místo a putuje krevním řečištěm do té doby, než se podává v menších céva, blokování krevního zásobování, se nazývá embolus.A krevní sraženinu, která se vyvíjí v povrchové žíly je viditelná jako červený pruh podél průběhu postiženého žíly a je často doprovázena zánětem. Hluboká žilní trombóza může být patrný v podobě otoků, plnost postižených svalů a vytvoření kabel koagulované krve v nádobě. Bez řádné lékařské péče, jeden-čtvrtina případů hluboké žilní trombózy v důsledku plicní embolie. K tomu dochází v důsledku Část koagula oddělení a ubytování v plicích. Komplikací plicní embolie možná začíná dušnost a končí ve smrti.

V počátečních stádiích, krevní sraženiny mohou být chápána pouze jako červený pruh, který způsobuje potíže v důsledku otoku. Nicméně toto drobné záněty v noze mohla postupně projevovat v život ohrožující stav.