vitamíny v ovoci a zelenině

Vitaminy a vliv konzumace na organismus

 

Je všeobecně známé, že ovoce a zelenina obsahují velké množství vitaminů a tím skvěle působí na náš organizmus, stejně jako to, že nejlepší je všechny druhy konzumovat v sezóně, protože v zimě se buď dováží a dlouho skladují, nebo pochází ze skleníků. Oba případy tyto cenné vitaminy a prvky negativně ovlivňují. Jsme rádi, že jste zavítali na naše stránky a máte zájem si vypěstovat vlastní zdroje zdraví pod svým „dohledem“. Proto Vám níže nabízíme malý přehled vitaminů a příznivého působení na organismus při konzumaci jednotlivých druhů.

angrestAgnrešt

 

Angrešt je ovocem, které nejenom čistí střeva a podporuje vylučování, ale stará se také o hezké vlasy a pokožku. Má vyšší obsah kyselin citrónové, jablečné, vinné a šťavelové. Obsahuje mnoho pektinů, vitamin C, E, B, karoten, draslík, vápník, hořčík, železo a zinek. Důležitý je vysoký obsah křemíku, který zajišťuje pevnost tkání a zbavuje tělo těžkých kovů. To je důležité pro stěny buněk, pro pevné a pružné vazivové tkáně a pro předcházení cévním onemocněním. Provitamin A zase chrání sliznice a posiluje buňky, pyridoxin -vitamin B6 se zase postará o růst vlasů, posílení nervů a srdce.


boruvkyBorůvky

 

Borůvky také patří mezi jedny z nejzdravějších plodin. Obsahují třísloviny, antokyany, flavonoidy, proanthokyanidiny, organické kyseliny, vitamin C, betakaroten, cukry a pektiny. Ovlivňují purpuru v oční sítnici, mají protizánětlivé účinky, prospívá diabetikům, je protiprůjmová. Upravují činnost střev, krevní obraz a krvetvorbu, mírně desinfikují. List obsahuje až 11 % tříslovin a látky snižující hladinu cukru v krvi - glukokininy. Požívání borůvek je tedy vhodné při chronickém střevním kataru, zánětech v ústech, na kožní ekzém.Broskve

Ovoce, které má lahodnou vůni, chuť a je plné šťávy, vitaminů a biolátek. Dělíme je na tzv.broskve pravé, které jsou ochmýřené a nektarinky, což jsou lysé broskve bez sametového povrchu. Broskve obsahují okolo 80% vody, 9% cukrů, množství provitaminu A, vitaminy skupiny B, vitamin, kyselinu listovou, draslík, fosfor, hořčík, železo, vápník, zinek. Posilují náš imunitní systém, chrání před volnými radikály, mají uklidňující účinky, mírně projímají, uvolňují zácpu, posilují srdce, cévy a krevní oběh, odvodňují, pomáhají při hubnutí, kašli a astmatu.


 

hruskyHrušky

 

Hrušky jsou lehce stravitelným ovocem, které čistí střeva, odstraňují zácpu a zajišťují rychlý přísun živin do střev. Z velké části obsahují vodu (přes 80%), dále pektin, třísloviny, škrob, provitamin A, vitamin C, B, kyselinu listovou, zinek, železo, měď, vápník, draslík, jód. Komplex těchto látek působí dezinfekčně, močopudně, mírně projímavě, pomáhá snižovat horečku, posiluje imunitní systém a odvodňují.


 

jablkaJablka

 

Jablka obsahují málo kalorií, zato hodně vlákniny, která zaplňuje žaludek, váže tuk a jedovaté látky ve střevě a odvádí je z těla ven. Jablečné enzymy ovlivňují látkovou výměnu a tím jsou jablka velice prospěšná našemu trávení a organismu. Obsahují cukry, ovocné kyseliny, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, síru, mangan, pektiny, třísloviny, vonné látky a celulózu. Tyto účinné látky posilují náš organismus a to bez chemie a vedlejších účinků, snižují hladinu cholesterolu, podporují imunitu, pomáhají při dně a artritidě. Takto působí jen jablka syrová. Čaj ze slupek působí dobře při revmatismu, jaterních a ledvinových chorobách.Jahody

Jahody jsou nejpříjemnějším prostředkem očistné kúry. Obsahují přes 80% vody, třísloviny, barviva, organické kyseliny, pektiny, vitamin C a E, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou, mangan, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek a antokyany (červené barvivo bohaté na karoten chránící plody před bakteriemi). Třísloviny vážou jedovaté kovy ve střevech a pomáhají při plynatosti a průjmech, kyselina listová zaručuje správnou krvetvorbu a růst buněk a draslík zase odvodňuje a snižuje krevní tlak. Mangan se stará o výživu nervů, vlasů, pokožky a povzbuzuje hormony štítné žlázy.


 

malinyMaliny

 

Maliny čistí střeva, působí protizánětlivě, odbourávají cholesterol, zastavují krvácení, pomáhají při nachlazení, snižují horečku a krevní tlak, mají příznivé účinky při anémii, díky obsahu biotinu se také starají o zdravý vzhled vlasů a pokožky. Užívaná část jsou listy a plody. Listy obsahují třísloviny, silice, kyselinu jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí a salicylovou, glykosidy a vitamin C. Plody mají velké množství vitaminu A a C, obsahují vlákninu, kyselinu nikotinovou a listovou. Jsou zdrojem železa, zinku, mědi, manganu, obsahují draslík, vápník, hořčík a fosfor.


 

merunkyMeruňky

 

Meruňky patří mezi nejzdravější ovoce. Obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, C, draslík, niacin, kyselinu listovou a pantotenovou. Podporují imunitu a krvetvorbu, růst buněk, celkovou vitalitu, odbourávají tuky, zlepšují zrak, astma a krevní obraz, pozitivně ovlivňují sliznici plic, působí také jako zbraň proti volným radikálům,posilují vlasy, pokožku a nehty, pomáhají při únavě a uvolňují napětí.

Ostružiny

Ostružiny mají mimořádně vysoký obsah vitaminu C a šťáva z nich všestranně podporuje náš organismus. Plody obsahují asi 5% cukrů, třísloviny, pektin, provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C, E a K, vlákninu, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo a velký obsah kyseliny citronové a jablečné. Pomáhají při nachlazení a revmatismu, snižují krevní tlaku, příznivě účinkují při ateroskleróze, posilují imunitu, léčí hemoroidy, povzbuzují činnost žláz, snižují nervozitu a stres, mají protisklerotický a protizánětlivý účinek, chrání před volnými radikály. Čaj z listů je prevencí proti zánětům ústní dutiny, je vhodný při kašli a chrapotu.


 

rybizRybíz

 

Drobné ovoce, ale výborný zdroj vitaminu C. Jedna bobulka rybízu obsahuje průměrně 2 mg vitaminu C, takže pokud jich sníme 40, pokryjeme denní potřebu. Rybíz také obsahuje mnoho organických kyselin, pektin, třísloviny, provitamin A, biotin, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou. Nechybí ani niacin, který je důležitý pro nervy, kyselina pantotenová jako výživa pro hezké vlasy a pleť a draslík, který přenáší živiny. Obsahuje také mnoho železa důležitého pro krvetvorbu a minerální látky jako hořčík a mangan, které pomáhají zlepšit náladu a funkci srdce. Dále posiluje imunitu, chrání sliznice, posiluje peristaltiku střev, chrání buňky proti volným radikálům, příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu v buňkách, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení.


 

svestkaSlivoně (švestky, renklódy)

 

Slivoně posilují nervy, podporují trávení a jsou výborným prostředkem při hubnoucích kúrách. Obsahují až 15% cukrů (glukóza a sacharóza), kyselinu jablečnou a citrónovou, flavonoidy s protisklerotickým účinkem. Z vitaminů pak karoteny a především vitaminy B1, B2, B6. Tyto vitaminy stimulují metabolismus sacharidů, posilují nervy, zlepšují výkonnost a odolnost proti stresu. Dále obsahují vitamin E, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek. Jsou bohaté na vlákninu a tím pomáhají při zácpě. Konzumace slivoní by měla pomoci hlavně revmatikům, lidem trpící dnou, poruchami krevního oběhu, jaterními a ledvinovými problémy.  

 

 

Třešně a višnětresne

Třešně i višně jsou ovocem, které je ideální pro redukci váhy a udržení zdravé pokožky. Obsahují velké množství jódu (proto jsou vhodné pro nemocné se štítnou žlázou), tvoří je 80% vody, vitamin C, E a B, karoten, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek, vápník a třísloviny. Višně jsou spíše zdrojem minerálních látek a mají vliv na snižování horečky, posilování kapilár, jsou dobré proti zánětům. Třešně působí proti zánětům, parodontóze a artritidě.

vinoVinná réva

 

Toto lehce stravitelné ovoce je účinným pomocníkem při zažívacích potížích. Zlepšuje žaludeční sekreci, střevní perilstatiku, činnost jater. Příznivě ovlivňuje srdeční činnost, dýchání, rozšiřování cév, činnost ledvin i výměnu vody v těle. Jsou dobrým zdrojem draslíku. Červené a tmavomodré odrůdy hroznů ve srovnání s hrozny zelenými obsahují hodně antioxidantů, které neutralizují volné radikály, a tak tělo chrání proti rakovině a srdečním chorobám. Slupky obsahují vlákninu, která odstraňuje ochablost střev a zácpu a zároveň odvodňuje organismus a zbavuje ho jedovatých látek. Hrozny urychlují průchod moči ledvinami a močovými cestami, vyplavují bakterie a mírní záněty ledvin. Kromě vitaminu B 12 se v nich nachází vitaminy skupiny B důležité pro metabolismus sacharidů, dobré nervy a mozek. Jedinou nevýhodou je, že ovocný cukr mírně zvyšuje hladinu cukru v krvi. Jsou také zdrojem manganu, hořčíku a kyseliny listové. 

 

Bramborybarmbory

Brambory patří k nejpoužívanějším surovinám naší potravy. Obsahují téměř všechny minerály a stopové prvky: draslík, vápník a fosfor, zinek, niacin, kyselinu listovou, hořčík, železo, měď, kobalt, fluór, vitaminy skupiny B, kyselinu pantotenovou, vitamin C. Konzumace brambor tedy podporuje vytváření kostní tkáně, posiluje srdce a krevní oběh, reguluje hospodaření vodou v těle, posiluje svaly a tkáně, povzbuzuje tvorbu hormonů, odstraňuje zácpu, zahání únavu a snižuje krevní tlak. Syrová šťáva pomáhá při pálení žáhy. Při vaření je vhodné používat co nejméně vody, aby nedošlo ke ztrátě těchto vitaminů a látek. Měli bychom ale vědět, že zelené části brambor obsahují rostlinný jed (glykoalkoloid), který se neničí ani vařením, proto bychom hodně naklíčené a zelené brambory neměli jíst.


 

hliva-ustricnaHlíva ústřičná

 

Hlíva ústřičná je velice známá svými léčivými účinky. Stimuluje imunitní systém, působí na metabolismus tuku, snižuje cholesterol a díky vysokému obsah D - glukanu je nazývána elixírem mládí. Sušina hlívy obsahuje 50% uhlovodanů, 25% bílkovin, 6-10% minerálních látek, 1-2% tuku, dále vitamin C, B, riboflavin, thiamin, niacin, kyselinu folovou. Dále velké množství polysacharidů, hlavně pak beta 3-D glukan, který zachycuje volné radikály. Houbová vláknina pak pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky. Pravidelná konzumace přispívá ke snížení vysoké hladiny cholesterolu, posiluje žíly, je vhodná při strnulosti končetin a šlach. Příznivé účinky jsou prokázány také při nemocích působících na funkci jater, při některých chřipkových virózách, malárii a dalších mnoha případech.


 

kastanyJedlé kaštany

 

Jedlé kaštany jsou bohaté na vitaminy B a E a mají nízký obsah tuků. Konzumují se po tepelné úpravě. Obsahují 35 % škrobu, 10 % bílkovin, 21 % sacharózy, dextrin, olej. Mají také velké množství minerálních látek jako draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor a chlor. Najdeme tu i niacin, karoten, biotin a kyselinu pantotenovou. Jsou vhodnou potravinou pro lidi trpící srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem. Pomáhají při ledvinových chorobách a jsou mírně protiprůjmové.


 

orechyOřechy

 

Ořechy obsahují celou řadu pro náš organismus významných látek, jsou zdrojem kvalitních bílkovin a také velkého množství (zdravého) tuku, vitamínu E, vitamínů skupiny B, hořčíku, mědi, aminokyseliny arginin a mnoho dalších. Dále ořechy obsahují vlákninu, rostlinné steroly a spoustu antioxidantů, které snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi. Tyto látky obecně pomáhají tělu vyrovnat se s negativy způsobenými přijímáním méně kvalitních zdrojů tuků. Proto se dokonce doporučuje sníst několik kusů ořechů po větším a těžším jídle. Po konzumaci ořechů budeme lépe čelit stresu, protože hořčík zklidňuje nervy a snižuje napětí, a měly by se nám vyhýbat i svalové křeče.

 

vinoVinná réva

 

Toto lehce stravitelné ovoce je účinným pomocníkem při zažívacích potížích. Zlepšuje žaludeční sekreci, střevní perilstatiku, činnost jater. Příznivě ovlivňuje srdeční činnost, dýchání, rozšiřování cév, činnost ledvin i výměnu vody v těle. Jsou dobrým zdrojem draslíku. Červené a tmavomodré odrůdy hroznů ve srovnání s hrozny zelenými obsahují hodně antioxidantů, které neutralizují volné radikály, a tak tělo chrání proti rakovině a srdečním chorobám. Slupky obsahují vlákninu, která odstraňuje ochablost střev a zácpu a zároveň odvodňuje organismus a zbavuje ho jedovatých látek. Hrozny urychlují průchod moči ledvinami a močovými cestami, vyplavují bakterie a mírní záněty ledvin. Kromě vitaminu B 12 se v nich nachází vitaminy skupiny B důležité pro metabolismus sacharidů, dobré nervy a mozek. Jedinou nevýhodou je, že ovocný cukr mírně zvyšuje hladinu cukru v krvi. Jsou také zdrojem manganu, hořčíku a kyseliny listové.