ovoce plné zdraví- maliny
Představení maliníku
Botanicky správný název maliníku zní ostružiník maliník. Jedná se o téměř dvoumetrový opadavý keř patřící do čeledi růžovitých. Maliník se vyskytuje v celém mírném pásu severní polokoule. Malina lesní má ráda slunné mýtiny nebo světlé lesy. Maliník, který pěstujeme na zahradě, je také celkem nenáročný, svědčí mu polostín i slunce a přílišné nároky nemá ani na půdu. Vyšlechtěny byly dokonce druhy, které rodí dvakrát ročně a různé barevné odrůdy malin - bílé, žluté, růžové, klasické červené i fialové.
Výživové složky malin
Maliny obsahují okolo 13% jednoduchých cukrů, minerální látky (vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík), velké množství vitamínu C, vitamín A, vitamín P, karoten, vitamíny skupiny B, kyselinu: jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí, salicylovou, glykosidy. Maliny dále obsahují poměrně mnoho pektinu, tříslovin a rostlinných barviv. Malé pecičky obsahují 16% žlutozeleného oleje.
Obsah kyseliny salicylové je prospěšný při horečnatých onemocněních, snižuje horečku zvláště u malých dětí. Kromě toho obsahují maliny dostatek biotinu, transportujícího síru, stejně důležitou pro lesk a hustotu vlasů i pro pružnost pleti. Významný je také obsah antioxidantů v barvivu malin - čím sytější má malina barvu, tím plnější je antioxidantů. Obsah zinku v zrníčkách malin bývá považován za silné afrodiziakum.
Léčivé bioflavonoidy malin si zachovávají účinek i dlouho po utržení a dokonce i při různých způsobech konzervování, jsou poměrně stabilní. Při delším skladování nezpracovaných plodů, tedy již po několika dnech mohou být maliny nadměrně zaplísněné, čím se silně snižuje jejich hodnota pro lidské zdraví.
Listy maliníku obsahují třísloviny, flavony a organické kyseliny, z nichž nejhojněji je zastoupená kyselina citronová, dále značné množství vitaminu C, cukry, stopy silice a řadu dalších látek.
Léčivé účinky malin
Pro léčebné využití bioflavonoidů jsou využívány jen červené a nafialovělé odrůdy; předpokládá se, že čím sytější a tmavší je barva, tím vyšší je obsah účinných flavonoidů. Nejvyšší obsah léčivého barviva mají nafialovělé plody kříženců s ostružiníkem.
U malin ovšem nevyužíváme pouze plody, ale velký přínos pro zdraví mají i listy maliníku. Lze je použít zejména ke kloktání při zánětech dutiny ústní a pro potírání při chronických kožních chorobách. Působí též srážlivě a proti průjmu.
- Maliny jsou žlučopudné a močopudné, takže se doporučují při revmatismu a některých ledvinových a jaterních chorobách.
- Maliny jsou přírodním léčebným prostředkem při očních potížích a poruchách vidění. Už ve staré čínské medicíně byly maliny využívány proti šerosleposti.
- Maliny zlepšují přísun výživných látek.
Maliny dále:
- příznivě působí při anémiích,
- pomáhají při nachlazení,
- snižují vysoký krevní tlak,
- mírní obtíže ledvin a močového měchýře,
- pomáhají při silném krvácení během menstruace,
- pomáhají při krvácení z nosu a dásní,
- ovlivňují pružnost a hebkost kůže,
- pomáhají při zrakové únavě, očních onemocnění,
- dodávají vlasům lesk, zesilují je,
- odbourávají cholesterol,
- snižují horečku,
- podporují imunitu,
- čistí střeva.
Sběr malinového listí
Nejvhodnější období pro sběr listů maliníku je květen. Listy sbírejte od června do září, rychle sušte. Sušené listy si musí zachovat původní barvu, proto je nutné je chránit před světlem. Při sušení je třeba dbát na to, aby se nezměnila barva listů. V případě, že se to nepovede, počítejte s nižším obsahem účinných látek.
Skladování malinového listí
Usušené listy je třeba uchovávat v dobře uzavřené nádobě, která je chráněna před světlem.
Nákup čerstvých malin
Plody malin jsou velmi choulostivé, rychle vlhnou a plesniví, proto při nákupu dbejte na to, aby plody nebyly přezrálé, mokré nebo zapařené, jinak se Vám rychle zkazí.
Maliny v kuchyni
Nejvíce zdraví prospěšných látek zůstane zachováno, pokud konzumujeme maliny čerstvé, tak jak sou. Pokud se vám zdají příliš kyselé, můžete si je zlehka pocukrovat, nebo konzumovat se šlehačkou. Maliny také lze jednoduše přelít pudingem a vznikne hned osvěžující nezapomenutelný dezert pro horké letní dny.
Nejlepší a nejchutnější maliny jsou čerstvé a konzumované hned po natrhání. Čerstvé maliny však rychle podléhají zkáze, je proto vhodné, je co nejrychleji zpracovat. Vynikající je malinová šťáva, domácí chutná vždy lépe než ta kupovaná s nejrůznějšími konzervanty.
Z malin připravíte i chutný a zdravý džem, marmeládu, sirup, kompot, ale také víno nebo pálenku. Kromě toho maliny lze sušit a zmrazovat. Ze zralých plodů malin se vyrábí Kofola a jiné nealkoholické nápoje.
Malinový sirup
Z malinového sirupu se připravuje osvěžující nápoj vhodný při horečnatých onemocnění. Maliny propasírujte přes síto, ke šťávě přidejte stejné množství cukru a povařte
Malinový čaj
Přelijte sušené maliníkové listy vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat, dostanete velice chutný čaj. Čaj je vhodný zejména pro těhotné ženy, pokud se pije po celou dobu těhotenství, může snížit četnost těhotenských a porodních komplikací. Maliníkový čaj se odedávna používá i jako lék proti nachlazení. Pro tento účel si jej můžete dochutit medem a citrónem.
Ostružiny pro naše cévy, imunitu a potenci
Ostružiny obsahují mnoho důležitých látek
Čerstvé ostružiny jsou skvělým zdrojem vitaminu C, látky nezbytné pro naše zdraví, silnou imunitu a detoxikaci organismu. Dále jsou velmi bohaté na karoteny, silné antioxidanty, které nás zbavují volných radikálů, regenerují sliznice a dodávají zdravou barvu naší pleti. V tomto ovoci najdeme také mnohé z vitaminů skupiny B, z minerálů pak např. mnoho fosforu, dále draslík, železo, hořčík a vápník. Všechny zmíněné látky jsou pro naše tělo nezbytné a je jistě příjemnější konzumovat je ve formě lahodného ovoce, než formou potravinových doplňků a tablet.
Konzumace ostružin je také více než vhodná při léčbě nemocí z nachlazení a infekčních onemocnění, angíny, chřipky, kašle, zánětu dutin a pod., stejně jako pro rekonvalescenci po nemocech, kterou nám pomohou urychlit.
Ostružiny léčí a zpevňují cévy a posilují mužskou potenci
Léčivý účinek ostružin je výrazně posílen vysokým obsahem bioflavonoidů - látek, které chrání před oxidací. Tyto látky jsou nesmírně důležité hlavně pro ty z nás, kteří trpí cévními potížemi, jako jsou křečové žíly, slabé cévní stěny, vysoký krevní tlak, hemoroidy, nebo problémy s erekcí u mužů, což potvrdily i odborné výzkumy. Bioflavonoidy posilují a regenerují cévní stěny, zlepšují průtok krve, posilují vazivo a celkově zpomalují stárnutí a chřadnutí organismu. Ostružiny jsou tedy výborné jako prevence výše jmenovaných potíží, ale i jako podpora jejich léčby. Pokud máme tu možnost, je dobré si zajistit zásobu ostružin v jakékoli formě na celý rok a užívat je pravidelně, jejich blahodárný účinek za to jistě stojí.
Znáte léčivou sílu listů ostružiníku?
Méně známý je fakt, že i listy ostružiníku mají mnohé léčivé účinky. Připravuje se z nich čaj, který má navíc příjemnou chuť. Látky obsažené v listech působí hlavně protizánětlivě. Tohoto účinku můžeme využívat například pro léčbu dásní (paradentóza a pod.), při infekcích v krku jako kloktadlo, na omývání špatně se hojících poranění kůže, ale i jako čaj při nachlazení, kašli a rýmě.
Už po mnohé generace se sušené listy používají jako prostředek proti průjmu, kdy je vhodné pít čaj z listů až do vymizení potíží. Kladný vliv má i na sliznice žaludku a střev, zmírňuje a léčí koliky.
Výhodou je, že listy se sklízí jednoduše, za pár minut jich můžeme mít plný košík, navíc rychle schnou, což lze ještě urychlit jemným pomačkáním listů. Skladovat je můžeme i v papírových sáčcích, pokud je umístíme v suché a větrané místnosti.
Recept na čaj / nálev z listů ostružiníku:
1 lžíci řezaných sušených listů na 1 vetší šálek horké vody, necháme 5-10 minut luhovat, přecedíme
- čaj můžeme užívat 2-3x denně při potížích, na doléčení či jako prevenci stačí 1-2x denně, sladíme medem nebo bylinným sirupem.
Ostružiny jsou zdravá sladká pochoutka
Ostružiny můžeme zpracovávat a konzervovat opravdu mnohými způsoby. Čerstvé jsou výborné buď samotné, jako ozdoba lehkých jogurtových a tvarohových dezertů. Oblíbené jsou také rozmačkané s cukrem a smetanou, takto upravené obzvlášť výtečně chutnají na palačinkách nebo s kopečkem vanilkové zmrzliny. Můžeme je mrazit a pak přidávat do koláčů, rozmixovat do ovocných koktejlů, nebo dření. Výborný je také ostružinový sirup, který nám po krátké konzervaci vydrží i celý rok a je chutnou prevencí a lékem respiračních onemocnění. Skvělé jsou i ostružinové džemy, marmelády a želé, jak ze samotných ostružin, tak s přidáním jiného ovoce. Osobně je kombinuji např. s nektarinkami a broskvemi, žlutými slívami, kiwi a podobně, což příjemně zpestří chuť džemů.
Rybíz černý - bylinky pro zdraví
Pro léčivé účely se využívají listy a plody, které se sbírají během července a srpna, v době plné zralosti. Obsahují totiž velké množství vitamínů, především vitamínu C a P, flavonoidů (v listech) a esenciálních mastných kyselin.
Využití černého rybízu
Listy a plody se konzumují čerstvé, nebo sušené. Užívají se jako nálev. Plody jsou také známy pro své využití v kuchyni jako náplň na koláče, pro výrobu marmelády, sirupů a podobně. Barvivem z bobulí se přibarvují některé potravinářské výrobky
Vnitřní užití
- působí na organismus jako antioxidant – působí proti nemocem stáří
- má močopudné a potopudné účinky
- působí proti průjmu
- posiluje žaludek
- pomáhá při zánětech močových cest
- léčí nemoci z nachlazení, záněty dýchacích cest
- pomáhá léčit artritidu
- doplňuje vitamín C, posiluje imunitu (při rekonvalescenci po nemocech)
Při užívání přípravků z rybízu nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky a lze jej užívat dlouhodobě jako čistící čaj.