nedostatek spánku podporuje stárnutí a rozvoj nemocí

Poruchami spánku a nespavostí trpí přibližně 36 % dospělé populace. Přitom kvalitní a posilující spánek je nezbytným předpokladem dobrého duševního a fyzického zdraví. To věděli již naši předkové, když se řídili pravidlem „ráno je moudřejší večera“. Převládal také názor, že lidé s nečistým svědomím spí hůře, protože je tíží jejich duše. Dnešní doba je příliš rychlá na to, aby se spánku přikládala důležitost, jaká mu právem náleží. Poruchy spánku bývají jak pacienty, tak i lékaři neprávem podceňovány. Nespavost může být pouze doprovodným projevem jiného onemocnění, ale stále častěji se jedná o primární nemoc.

 

Dlouhodobý nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí a to se odráží nejen na naší pokožce, ale především na celkovém zdraví. Urychluje se tak např. vznik a průběh některých onemocnění, jako je např. cukrovka, obezita, poruchy paměti a soustředění, vysoký krevní tlak atd. Spánek je také spojován s chronickou únavou. Trpí jím např. i lidé s hyperfunkcí (zvýšenou funkcí) štítné žlázy. Samotných příčin poruch spánku může být mnoho. Od banálních, jako je hlučné a nevyhovující prostředí, přes nízkou pohybovou aktivitu, špatný spánkový režim až po skutečné psychické onemocnění.

Co se děje v našem těle, když spí

 

Ve spánku se nám často zdají sny, jež jsou předmětem zkoumání mnoha odborníků. Podle dostupných informací vzniká sen spojením různých pocitových asociací a aktuálních tělesných pocitů během spánku (např. pocity chladu a tělesné teploty, krevního oběhu či močového měchýře). Během spánku však dochází v našem těle k řadě změn, např. klesá tlak krve, mění se hormonální hladina v krvi a tělesná teplota, tepová a dechová frekvence.

Možnosti léčby nespavosti a první pomoc

 

Velmi často se stává, že jde o přechodnou nespavost, která souvisí s aktuálním psychickým vypětím, stresem či náhlým fyzickým onemocněním. Je vhodné o tomto stavu informovat lékaře, aby se v případě přetrvávajících potíží mohlo přistoupit ke standardní léčbě. Obvykle však pomůže zavedení pravidel spánkové hygieny. Sáhnout můžeme také po bylinných preparátech, které mají zklidňující a regenerační účinky. Známou bylinu představuje např. kozlík, meduňka nebo chmel. Ty se také často přidávají do preparátů, které jsou volně k dostání v lékárnách, jako kupř. Hypnox či jeho silnější forma Hypnox Forte. Tyto preparáty obsahují pečlivě vybranou směs bylin (meduňka, mučenka, prorostlík, chmel, kozlík, jujuba, dřevo z orličníku), které podporují zdravý spánek a pomáhají odstraňovat nespavost.

Klasická léčba u lékaře

 

Jestliže dochází k opakovaným poruchám spánku, je nutné pacientovi zabezpečit kvalitní a fyziologický spánek. K tomu slouží moderní léky ze skupin benzodiazepinu nebo novějších generací léků navozujících spánek (hypnotika). Nově se na trhu objevil také přípravek na bázi hormonu melatonin. Do podávání hormonu melatoninu formou tablet se dnes při léčbě nespavosti vnáší poměrně hodně nadějí. Je nutné si však uvědomit, že je to lék, a je tedy vázán na lékařský předpis.

Přes veškerý pokrok však stále platí pravidlo, které říká, že bychom měli tyto látky používat pouze na dobu nezbytně nutnou, a to k obnovení fyziologických funkcí a zlepšení spánku. Bohužel se čím dál častěji setkáváme s přístupem naprosto opačným, kdy jsou tyto látky masivně zneužívány a používány bez zmíněných zásad zdravé spánkové hygieny.