zázvor

Zázvor

 

Kořen zázvoru, po tisíciletí používaný jako lék na zkažený žaludek, může ulevit pacientům trpícím nevolností při užívání léků proti rakovině.

Vědci zjistili, ke zmírnění nevolnosti je nejlepší použít jen malé množství této byliny. Zázvor se po mnoho staletí používal na všechny typy žaludečních problémů. Nyní se ukazuje, že může být pomocí i pro onkologické pacienty. Podporuje trávení, příznivě působí proti nevolnosti, stimuluje cirkulaci a napomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

 


 

 

Zdravotně prospěšné účinky:

Podpora trávení: zázvor současně zlepšuje žaludeční motilitu a působí proti spazmům hladké svaloviny trávicího traktu. Pomáhá při poruchách trávení, nadýmaní, plynatosti a symptomech dráždivého tračníku.

Antiemetický účinek: studie prokázaly, že zázvor zmírňuje nevolnost. Je používán v prevenci a léčbě kinetóz a ranních nevolností v těhotenství.

Podpora krevní cirkulace: výzkum ukazuje na schopnost zázvoru zvýšit krevní tok. Složky zázvoru zabraňují shlukování krevních destiček, čímž mají potencionální účinek při arterioskleróze.

Snižování hladiny cholesterolu: zázvor snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče.

Aktivní látky: Gingeroly.

Kontraindikace a interakce: zamezte vysoké dávky během těhotenství. Dávejte pozor při užívání antikoagulačních léků. Zázvor může zvýšit vstřebávání léků.Konzultujte užívání všech léků s lékařem.

Vhodné pro: vegetariány, vegany.
Bez:cukru, škrobu, soli, sóji, kukuřice, pšenice, lepku, kvasnic, mléčných součástí, umělých barviv a konzervantů.
Upozornění:Není vhodné pro děti, není vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Pomáhá na: špatné trávení, plynatost, nadýmání a břišní diskomfort, syndrom dráždivého tračníku, nevolnost, chladné končetiny, vysoký cholesterol, ateroskleróza

Způsob užití: nejčastěji se užívá nálev z 10 g čerstvého oddenku ve vodě se surovým cukrem nebo mlékem. Podává se ve dvou denních dávkách na lačno. Usušený oddenek se doporučuje buď ve formě prášku (2-3 g denně), nebo se ze 4-12 g drogy připravuje odvar.
Výborným prostředkem k léčení nachlazení a chřipky je čerstvý zázvor naložený v medu, který je možno podávat i dětem. Vhodný je rovněž extrakt: čerstvý zázvor se naloží do 40% etanolu v poměru 1:10. Nechá se na teplém místě alespoň 15 dnů.Občas se promíchá. Užívá se 10-15 kapek třikrát denně asi půl hodiny před jídlem.
Při cestování zkuste kandovaný zázvor:2,5 cm velké a 0,5 cm silná kostička obsahuje přibližně 500 mg zázvoru. Zvláště v zimním období se čerstvý zázvor přidává kpotravinám chladné povahy, například zelenině. Zevně se na postižená místa nanáší kasička vyrobená ze sušeného zázvoru rozmíchaného v horké vodě.
Při svalových bolestech: Vetřete do bolestivých míst několik kapek zázvorového oleje smíchaného se lžičkou mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje).Poznámka: neužívat v těhotenství, při kojení a vředech zažívací soustavy!
Vedlejší účinky zázvoru: zázvor je velmi bezpečný jako potravinový doplněk tak i jako čaj popřípadě limonáda, z tohoto důvodu nemá žádné vedlejší účinky, jen ve vzácných případech může příležitostně vyvolat poruchy trávení.

 

vyzkoušela jsem kousek zázvoru s očkem zasadit do země tedy do květináče ---potřebuje hodně vody a slunce a už začíná rostnout taky rosím (nevím jak poroste jen jsem vyzkoušela)už má zelené očko nad zeminou