vavřín-bobkový listVavřín je neopadavá a stálezelená dřevina. Pochází ze Středomoří. I když listí vavřínu používáme spíš v kuchyni – pod označením bobkový list – odpradávna byl vavřín používán jako léčivá rostlina. O jeho prospěšnosti svědčí i to, že v antické medicíně byl vavřín zasvěcen nestorovi lékařství Aeskulapovi.

Vavřín má bobkové listy

Vavřín vznešený (Laurus nobilis L.) roste ve Středozemí, ale jako okrasná rostlina se pěstuje i u nás. Listy i plody se používají jako léčivá rostlina i jako koření. Jde o výrazně aromatickou dřevunu, známou již z období antiky. Listy obsahují především asi tři procenta silice, která se skládá především z různých terpenů, jako jsou například eugenol, geraniol, felandren, pinen, linalol, cineol a další. Dále nacházíme hořčiny, třísloviny a různé alkaloidy. Droga je dosud nedostatečné prozkoumána.

Bobkový list jako lék

  • Různé lékové formy vyrobené z listů se používaly při nemocích zažívacího traktu.
  • Po celá staletí se vavřín – bobkový list užíval jako prevence proti moru.
  • Kousky vavřínu se dávaly dětem pod polštář k navození klidného a posilujícího spánku
  • a podle starých herbářů prý chrání i před úderem blesku.
  • V léčitelství se odvar z listů přidává do koupelí ke zmírnění bolestí údů.
  • Nálev se užívá k podpoře trávení a chuti k jídlu.
  • Má mírně antiseptický účinek a používá se při nečisté pleti, při vředech, vyrážkách otocích,
  • působí příznivě na prokrvení.

Z vavřínu se ve farmacii používají i zralé plody, které se suší a říká se jim bobky. Bobky se rozdrtí a vaří ve vodě, čímž se získá hustý nazelenalý bobkový olej, ze kterého se připravuje mast na kožní vyrážky způsobené parazity. Používá se také při balzamování.

Bobkový list a cukrovka

Při výzkumu rostlin snižujících obsah glukózy v krvi byl zaznamenán a prokázán pozitivní vliv bobkového listu na funkci slinivky břišní. Experimentální údaje se ověřovaly i v klinické praxi. Literatura uvádí i příklady, kdy výluh z listů vavřínu, a to jedna čajová lžička na šálek vody, podávaný třikrát denně po sedm dnů, snížil hladinu cukru v krvi pacientům s dekompenzovanou cukrovkou. Účinek odborníci  vysvětlují aktivací syntézy glukogenu v játrech.

Vedlejší účinky

Při zevní aplikaci vavřínového oleje dochází u některých lidí k alergickým reakcím, které se projevujízáněty kůže.