libeček
Použití: Libeček má močopudné a odhleňovací účinky, podporuje trávení a zabraňuje nadýmání. Používá se i u stavů nervového vyčerpání, revmatismu, zvýšeném pocení, zlepšuje krevní oběh. Pro silnědráždivé účinky se kombinuje do směsí určených k celkovému očištění celého organismu, ve farmacii se používá na přípravu odvarů, čajů a k získávání libečkové silice. Vhodný je též jako přísada do bylinkových koupelí. Používá se jednak diuretikum (močopudný prostředek) k proplachové terapii při zánětlivých onemocněních močových cest a prevenci vzniku písku, jednak jako stomachikum (podporuje činnost zažívacího traktu) při zažívacích obtížích provázených nechutenstvím, pocitem plnosti, nadýmáním a křečemi. Údajně podporuje i tvorbu mateřského mléka.Libečkový kořen nesmí být používán při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest. Proplachovou terapii, vzhledem k vysokému přívodu tekutin do organismu, nelze aplikovat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.
Indikace: Hlavní použití: Je uváděno, že droga vykazuje účinek močopudný, zklidňující, zastavující růst baktérií a zvětšující vylučovánížluči. Tradičně je droga používána při infekcích močového traktu a ledvinových, či žlučníkových kamenech. Bývá také doporučována při poruchách trávení včetně nadýmání a pocitu plnosti; při menstruačních potížích. Uplatňuje se jako prostředek zlepšující odkašlání při zánětu průdušek.
Kontraindikace: Nedoporučuje se používat při zánětech ledvin ani při ledvinové nedostatečnosti.
Nežádoucí účinky: Droga může u vnímavých osob způsobovat zcitlivění organismu vůči ultrafialovému záření (fototoxický účinek). Které se projeví kožními reakcemi. Jiné nežádoucí účinky nejsou popisovány.
Interakce: Interakce nejsou popisovány.
Chuťlibečku je velmi intenzivní, proto syrové listy používáme jen s mírou, a to jako přísadu do polévek, omáček, salátů a všude tam, kde se používá celerová nebo petrželová nať