játra a žlučník

JÁTRA – JEZTE HODNĚ

• potravin bohatých na vitamin C, například citrusových plodů a jahod 
• jater a ryb kvůli vitaminu B12 
• jater, zelené listové zeleniny a ovoce kvůli folátu

JÁTRA – OMEZTE

• přísun nasycených tuků v tučných jídlech a plno tučných mléčných výrobcích 
• cukr 
• kávu a čaj

JÁTRA – VYHÝBEJTE SE

• alkoholu 
• silně kořeněným jídlům

Jídelníček s nízkým obsahem tuků, alkoholu a cukrů je klíčový pro dlouhodobé zdraví jater. Játra se nacházejí v pravé horní části břišní dutiny a jsou chráněna žebry. Představují největší orgán těla a provádějí víc než 500 různých činností. Nejméně 22 činností jater je pro život zcela nezbytných. Játra jsou hlavním detoxikačním střediskem těla: neutralizují a vylučují z těla jedy, léčiva, nikotin, alkohol a další látky obsažené v krvi. 
K dalším činnostem jater se řadí ukládání glukózy ve formě glykogenu a udržování hladiny cukru v krvi, tvorba důležitých bílkovin a přeměna nadbytečných aminokyselin (vedlejší produkty trávení bílkovin) na močovinu, jež se posléze vylučuje ledvinami. Játra také tvoří žluč, která se ukládá ve žlučníku a pak prochází do dvanáctníku, kde se účastní odbourávání tuků na malé lépe stravitelné částice.

JATERNÍ NEMOCI A PŘÍZNAKYšechny činnosti jater může ohrozit závažná jaterní choroba, nejčastěji infekční (například virová hepatitida), nebo vysoká hladina omamné látky, například alkoholu, v krvi. Chronický zánět jater vede k tomu, že se jaterní tkáň zjizvuje. Tato nemoc se nazývá CIRHÓZA jater. Další častou jaterní poruchou je neschopnost vylučovat žluč, jež bývá způsobena žlučovými kameny ve žlučníku.

Ačkoliv se tkáň jater sama pozoruhodně dobře hojí, účinky dlouhodobé nadměrné konzumace alkoholu mohou způsobit jejich selhání. K příznakům chronické jaterní choroby patří ŽLOUTENKA, horečka, ztráta ochlupení, nadmutí břišní dutiny a tvorba žlutých tukových váčků v horních očních víčkách.
Chcete-li zátěž jater snížit, dodržujte jídelníček s nízkým obsahem tuků, alkoholu a cukrů a omezte spotřebu kávy a čaje. Dále vám prospěje, vyhnete-li se silně kořeněným jídlům, neboť ta kladou na činnost jater zvýšené nároky.
V průběhu jaterní choroby se spotřebovávají tělesné zásoby vitaminu B12 a folátu. Výborným zdrojem obou vitaminů jsou zvířecí játra (nehodí se však v těhotenství). Vitamin B12 obsahují také rybí a mléčné výrobky. Folát najdete v čerstvém ovoci a zelené listové zelenině. K uzdravení jater přispívá vysoký příjem vitaminu C (obsaženého v ovoci, zvláště v citrusových plodech), jenž je velice účinným ANTIOXIDANTEM. Vitamin C podporuje detoxikační systém jater oslabený nemocí.
Vylučování odpadních látek z těla dále závisí na průtoku žluči. Zvýší se, budete-li pít šťávu z červené řepy, mrkve nebo citronu.
Lidé trpící jaterní chorobou by se měli vyhýbat alkoholu. Chcete-li se před poruchami činnosti jater chránit, držte se v bezpečných mezích: nepijte více než 14 (ženy) či 21 (muži) jednotek alkoholu týdně.pro 

byliny pro podporu játer a žlučníku

ostropestřec marianský

 

Ostropestřec mariánský – léčivá bylina

Ostropestřec mariánský je velice statná a mohutná bylina, zvláště pak ve středomoří, kde má mnohem lepší podmínky k životu než u nás. Rostlina je na celém svém těle chráněna ostrými výrůstky. Velké květy Ostropestřce mariánského mají purpurově fialovou barvu a rostlina je tvoří již prvním rokem, takže se jich dočkáte i při pěstování na zahrádce v ČR. Ostropestřec mariánský je svými léčivými účinky na játra známý již po celá staletí a užívá se dodnes.

Ostropestřec mariánský pro léčbu a regeneraci jater

Ostropestřec mariánský je ideálním prostředkem pro léčbu, čištění a regeneraci jater. Kromě mírného zvýšení krevního tlaku nejsou při užívání Ostropestřce mariánského hlášeny žádné vedlejší účinky, a proto je Ostropestřec mnohem vhodnější než kdejaké komerční léky. Ostropestřec mariánský funguje jako velice účinná čistička jater, ze kterých nejenže dokáže doslova vyhnat všechny škodlivé látky, ale navíc ještě podporuje regeneraci jaterní tkáně. Proto je pravidelné užívání Ostropestřce mariánského vhodné zvláště při chorobách a stavech, jako jsou infekční mononukleóza, zánět žlučníku, žloutenka, steatóza a cirhóza jater, ulcerózní kolitida, poškození ledvin, nemoci cév, křečové žíly, hemeroidy, žlučníkové kameny, žlučníková kolika nebo onemocnění dvanáctníku a slinivky či také poškození jater otravou těžkými kovy, léky, alkoholem, houbami aj. Některé osoby při užívání Ostropestřce mariánského navíc zaznamenávají také ústup bolestí hlavy a zlepšení trávení.

Ostropestřec mariánský jako pomocník při detoxikaci

Potřebujete si detoxikovat játra po nějaké otravě? Pak je k tomu právě Ostropestřec mariánský ideálním prostředkem. Využít detoxikačních účinků Ostropestřce mariánského však můžete i v případě že jste naprosto zdraví a nic vás netrápí, neboť jak známo, prevence je mnohem lepší než léčba. Ostropestřec mariánský navíc obsahuje antioxidaostropestřec, mariánskýnty, takže celkově ozdravuje organismus a zpomaluje stárnutí.

Artyčok

je léčivá i lahůdková, vytrvalá zelenina

Je vytrvalý a velmi pohledný. Jeho květní lůžka jsou lahůdkovou zeleninou, kterou lze připravit na mnoho způsobů. Z listů i kořenů připravíte léčivý odvar. Je prospěšný pro diabetiky, čistí a chrání játra, podporuje zdravé trávení. Existuje zkrátka mnoho důvodů, proč artyčok pěstovat.


 

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus) je vytrvalá, silně rozvětvená rostlina s modrofialovými úbory květů, která se podobá bodláku a patří do čeledi hvězdicovitých. Díky výrazným vykrajovaným listům stříbřitě zeleného zbarvení mají i mimo dobu květu velmi dekorativní vzhled. Hlavním účelem pěstování je ale sklizeň jedných a chutných květních lůžek.

Jako zelenina se používají vařená zelená květní lůžka, která mají hořkosladkou chuť. Artyčok je oblíbenou zeleninou již několik tisíciletí. Poupata byla jako pokrm oblíbena už ve starověkém Egyptě. Od šestnáctého století se artyčoky šlechtí v jižních státech USA a ve Střední Americe. Rostlina má svou domovinu v celém Středomoří − v Itálii se z ní vyrábí chutný hořký likér Cynar. Lze ji však pěstovat i v mírném klimatu.

Artyčok pomáhá při diabetu a čistí játra

Jídla z artyčoků mají skvělé dietetické vlastnosti. Hodí se pro diabetiky, protože obsahují inulin. Vhodné jsou i pro pacienty se žlučníkovými chorobami, záněty nebo s cirhózou jater. Artyčok Podporuje detoxikační činnost jater, tvorbu a vylučování žluči i trávicích enzymů. Zlepšuje trávení i látkovou výměnu. Má i účinky protialergické, což se uplatňuje především při léčbě ekzémů.

Léčivé účinky mají nejen květní lůžka, ale i listy a kořeny – z nich lze připravit léčivý odvar.

  • Polévkovou lžíci sekaných listů, nasbíraných v době květu, povaříme dvě minuty v šálku vody, a necháme ještě 10 minut odstát. Pijeme čtyřikrát denně. Pokud připravujeme pouze nálev, použijeme dvě lžíce na šálek.
  • Z kořenu, který má účinky podobné, můžeme připravit odvar ve víně: 80 g čerstvého kořene nadrobno nakrájeného naložíme do 1 litru vína, krátce povaříme a užíváme třikrát denně polévkovou lžíci po dobu tří týdnů.

Artyčoky obsahují hořčiny, vitaminy skupiny B, draslík, vápník i železo, inulin, flavonoidy, tanin, organické kyseliny a soli a řadu dalších prospěšných látek.

 

Artyčok je léčivá i lahůdková, vytrvalá zelenina