červená řepa

Červená salátová řepa se pěstuje v mnoha odrůdách různých tvarů – plochých, kulovitých i dlouhých. Je to dvouletá rostlina. Konzumní částí je bulva s charakteristickým červenofialovým zabarvením, způsobeným vysokým obsahem rostlinného barviva. Z horní části bulvy vyrůstá růžice jedlých listů s červenavým zabarvením. V druhém roce vykvétá řepa cizosprašnými květy, které se snadno opylují a kříží s řepou cukrovkou, mangoldem apod.

Řepa červená (Beta vulgaris) pochází zřejmě ze Středomoří. Je to dvouděložná rostlina z čeledi merlíkovitých, která se pěstuje jako kořenová zelenina v současné době nejvíce ve východní Evropě a v USA. Existuje řada kulturních odrůd, které se liší jak tvarem, tak barvou. Jako listová zelenina se pěstuje řepa cvikla (mangold) – Beta vulgaris, poddruh cicla. K řepám patří samozřejmě i řepa krmná, která se používá jako krmivo pro dobytek, a řepa cukrovka k výrobě cukru. Je oblíbená u asijských národů, ve střední Evropě a Severní Americe. Staří Římané ji už před 3000 lety využívali i jako léčivou rostlinu. Typickou chuť ovlivňují organické kyseliny, především jablečná, vinná, citronová a šťavelová.

 

Řepa červená má poměrně vysoký obsah bílkovin s cennými aminokyselinami, které jsou prospěšné pro metabolizmus mozku. Červená řepa obsahuje především disacharidy, oligosacharidy, polysacharidy na bázi galaktózy, arabinózy, ovocné kyseliny, aminokyseliny (asparagin, glutamin), betain, cyklické deriváty aminokyselin - betakyaniny (betanin), betalainy, triterpenoidní saponiny, látky glykosidické povahy, které ve vodě pění. Ve větší koncentraci mohou způsobit rozklad červených krvinek, jinak mají příznivý vliv na vykašlávání hlenů, trávení, jsou projímavé, močopudné a antimikrobiální a antokyanová barviva. Droga působí především jako hepatoprotektivum (1). Antihepatotoxický účinek je založen na podpoře transmetylačních procesů v játrech.

 

Betain působí antiskleroticky, snižuje krevní tlak a zvyšuje pevnost kapilár. Červená řepa má také nejvyšší obsah železa a mědi ze všech známých druhů zelenin, poměrně velké množství zinku, jódu a manganu a dalších stopových prvků. Má sice poměrně vysoký obsah cukru, nicméně má příznivý glykemický index, takže se doporučuje i diabetikům. Červená řepa má také vysoký obsah přírodního křemíku. Křemík ovlivňuje pevnost vazivových tkání a tvorbu nových, udržuje mladý vzhled pokožky, pružnost cév a kvalitu vlasů i nehtů. Má-li ho organizmus nedostatek, vlasy se lámou a nehty třepí. Podporuje regeneraci organizmu a zabraňuje stárnutí. Přidá-li se k tomu kyselina listová, které řepa červená obsahuje rovněž velké množství, představuje tato kombinace asi nejlevnější účinnou omlazovací kůru. Pro vysoký obsah kyseliny listové se červená řepa doporučuje i těhotným ženám, s tím, že na jídelníčku by měla být alespoň v prvních týdnech těhotenství denně, protože působí jako ochrana proti deformacím plodu.  Konzumovat se dají i listy červené řepy. Na rozdíl od kořene jsou bohatší na některé vitaminy, zejména A, B9 a K a obsahují také značné množství hořčíku a železa. Podle nejnovějších výzkumů i listy obsahují velké množství antioxidantů, zejména xantofyl lutein, žlutý pigment obsažený v rostlinných a živočišných buňkách a také derivát betakarotenu zeaxanthinČervená řepa je proslavená jako zásobárna přírodních látek, které brání vzniku rakoviny. Patří na seznam deseti druhů zeleniny, které jsou na antioxidanty nejbohatší. Obsahuje je zejména řepná šťáva. Rozmixovaná s karotkou a červeným zelím je nedostižným koktejlem plným antioxidantů a vitaminů. Je proto výborným prostředkem nejen proti rakovině, ale i proti chřipce a horečnatým onemocněním.

 

 

Souhrn léčivých účinků červené řepy:

  • Vytváří vazivové tkáně.
  • Zpevňuje kůži, zesiluje stěny cév, posiluje kosti.
  • Je užitečná při onemocnění jater, cév a revmatismu.
  • Neutralizuje a odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku.
  • Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra.
  • Snižuje možnost ukládání tuků v játrech a reguluje metabolismus triglyceridů a cholesterolu.
  • Zvětšuje množství žaludečních šťáv a tím zlepšuje využití bílkovin.
  • Aktivuje tvorbu červených krvinek a tím zásobování buněk kyslíkem.
  • Je výborným prostředkem nejen proti rakovině, ale i proti chřipce a horečnatým onemocněním.
  • Zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku.
  • Podporuje vylučování vody a kyselin z těla.
  • Zbavuje střeva jedovatých látek, odstraňuje zácpu.
  • Upravuje střevní mikroflóru především podporou růstu laktobacilů.
  • Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům.
  • V prvních týdnech těhotenství působí jako ochrana proti deformacím plodu.
  • Vyvolává optimističtější náladu.


Řepa červená